Jabber jako komunikacja w firmie

W pracy mamy lokalny komunikator – prosty programik działający w LANie na zasadzie broadcastów. Działa dobrze, do czasu aż mu coś odbije. Zacząłem myśleć o alternatywie. Oczywiście od razu nasunął mi się jabber, z tym, że w tym zastosowaniu były dwa podstawowe wymagania: automatyczne dodawanie wszystkich ludzi do rostera i prosty klient. To pierwsze rozwiązałem, tego drugiego jeszcze nie zacząłem.

Standardowo jabberd 1.4 nie ma możliwości współdzielenia elementów rostera, więc rozglądałem się za czymś innym – Jajcuś podpowiedział mi: WildFire. Wyglądał na pierwszy rzut oka ciekawie. Na drugi rzut dostał duży minus – Java. Ale to mnie nie ruszyło za bardzo, bo serwer jest dosyć mocny. Instalacja poszła ładnie. Po instalacji pojawił się panel konfiguracyjny – cała konfiguracja dokonywana jest z poziomu przeglądarki. Skonfigurowałem podstawowe rzeczy – hasło, dostęp do bazy (wszystko jest trzymane w SQLu) itp. Później dograłem kilka pluginów (m. in. do zarządzania userami przez WWW), zakliknąłem interesujące mnie opcje („Współdziel grupę”, „dodawaj automatycznie nowych userów do grupy” itp) i już. Zadziałało od razu, bez problemów, tak jak chciałem. Tak więc jak na razie – mogę polecić 🙂

Autor: leafnode

Architekt oprogramowania webowego, programista, analityk bezpieczeństwa serwisów internetowych, speaker, konsultant. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się ze mną!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *