Darmowe czcionki dla profesjonalistów

Wiadomo, że w każdym projekcie, wymagającym użycia czcionek, dbałość o typografię jest bardzo istotna. W internecie można znaleźć masę serwisów z czcionkami, ale trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim, czcionki muszą być wysokiej jakości. Spora część darmowych fontów to bitmapy, które przy większych powiększeniach pokażą brzydkie piksele. Do poważnych projektów trzeba stosować czcionki wektorowe.

Istotną kwestią jest także licencja. Część czcionek, które można pobrać z internetu, mają pewne obostrzenia. Na przykład, dozwolone jest stosowanie ich tylko w projektach prywatnych lub niezarobkowych. Czasem zastosowanie w projekcie komercyjnym wymaga każdorazowego pozwolenia autora.

Każdą darmową czcionkę trzeba dokładnie przejrzeć. Niekiedy twórcy specjalnie „zanieczyszczają” poszczególne znaki, aby w taki sposób zmusić osoby zainteresowane do kupna wersji komercyjnej.

Twórcy serwisu Smashing Magazine przygotowali zbiór ponad 40-tu darmowych czcionek wysokiej jakości, wraz z przykładami zastosowania i krótkimi opisami, wliczając w to zaznaczenie ograniczeń w zastosowaniu komercyjnym.

Autor: leafnode

Architekt oprogramowania webowego, programista, analityk bezpieczeństwa serwisów internetowych, speaker, konsultant. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się ze mną!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *